Program Hakkında

Anadolu Üniversitesi’nde Uzaktan Eğitim Anabilim Dalı altında İktisadi ve İdari Programlar bölümünün yürüttüğü İşletme Yönetimi Uzaktan Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı, işletmecilik alanda öğrenim almak isteyen öğrencilere ve işletmecilik alanında çalışan kişilere yardımcı olmak amacıyla Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde sunulmaktadır.

 
Programı başarı ile tamamlayan öğrenciler, kamu ve özel sektörde çeşitli yönetim kademelerinde çalışabilirler. Programın mezunları işletmelerde pazarlama, satış, muhasebe, finans, denetim ve insan kaynakları gibi çeşitli alanlarda görev yapabilirler. Ayrıca geleceğin girişimcileri olarak kendi işletmelerini de kurabilirler.

 

Programın Temel Özellikleri ve Amacı

İşletme Yönetimi Uzaktan Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı, 3 yarıyıldan oluşmaktadır. Her yarıyılda öğrencilerin tamamlamakla sorumlu oldukları seçmeli dersler bulunmaktadır. Bu program, uzaktan eğitim kapsamında olup, dersler internet üzerinden yürütülmektedir. Dönem boyunca öğrenciler sadece, yüz yüze yapılacak olan final sınavına Eskişehir Anadolu Üniversitesinde katılmak zorundadır.

 

Program kapsamında, yönetici ve girişimci adaylarının iş hayatında karşı karşıya olduğu konular ve ihtiyaç duydukları bilgi ve birikim sağlanmaktadır. Programda yönetici bakış açısıyla giderek küreselleşen ve büyüyen işletmelerin nasıl yönetileceği, modern teknolojilerin iş hayatını nasıl etkilediği ele alınmaktadır. Program, önemli sayıda girişimci adayının niteliğinin artırılmasına katkıda bulunmakta ve nitelikli girişimci ve yönetici adaylarının geliştirilmesine fırsat sunmaktadır.

 

Bu programın temel amacı, iş hayatında yönetici ve girişimci adayı olarak yer alacak kişilerin niteliklerini arttırmak ve bilgi ve birikimini güncel tutmaktır. 2023 hedeflerimiz arasında olan 500 milyar $ ihracat ve dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girme gibi hedeflerin yakalanması ancak mezunlarımızın girişimci adayı olarak yönlendirilmesiyle mümkündür. Bu süreçte sayısı yüzbinlerle ifade edilen girişimci ve girişimci adaylarının nitelikli olarak yetiştirilmesi son derece önemlidir.